skoro jasno
PÁ 18.12.
1/5°
jasno
SO 19.12.
3/7°
oblačno
NE 20.12.
3/7°

Vybraná města, obce a osady Šumavy

Šumava se rozkládá na území čtyř okresů: Český Krumlov, Prachatice, Klatovy a Domažlice. Tato města jsou spolu s Vimperkem považována za tradičních pět „bran Šumavy“.

Vimperk – další z „bran Šumavy“, město pod Boubínem v údolí řeky Volyňky, sídlo správy NP Šumava. Od poloviny 13. století zde hrad střežil Zlatou stezku. Na jeho místě vybudován roku 1624 renesanční zámek. Osada se postupně rozrůstala a v roce 1479 byl Vimperk opevněn a povýšen na město. Dlouhá tiskařská a sklářská tradice, první knihy tu byly vytištěny brzy po vynálezu knihtisku a sklo se zde vyrábělo ještě koncem 20. století.
Volary, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o. Volary – město na hranici NP Šumava vzniklo jako zastávka obchodníků na Zlaté stezce. Upomínkou na pozdější kolonizátory ze Štýrska a Tyrolska bylo velké množství dřevěných domů tzv. volarského typu, pro které byly Volary nazývány „největším dřevěným městem Evropy“. Ačkoli byla většina stavení zničena při velkém požáru roku 1863, několik z nich stojí ve Volarech dodnes.
Vyšší Brod, foto: Archiv Vydavatelství MCU s.r.o. Vyšší Brod – nejjižnější město České republiky, z pohledu vodáků počátek splavného úseku Vltavy směrem k Českému Krumlovu. Někdejší osada vznikla zřejmě již ve 12. století, roku 1259 zde Rožmberkové založili cisterciácký klášter. Jemu dominuje gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, pod jehož podlahou se nachází rodová rožmberská hrobka. Od roku 1262 zde bylo k věčnému odpočinku uloženo 37 Rožmberků, posledním z nich byl v roce 1611 Petr Vok. V areálu kláštera, v současnosti opět spravovaném cisterciáckými mnichy, lze navštívit poštovní muzeum, pyšnící se řadou unikátních exponátů.
Zadov – obec na svazích hory Churáňov, jedno z nejvýznamnějších center zimních sportů na Šumavě. Prvními osadníky byli dřevaři a skláři v polovině 18. století. Lyžařský areál Zadov - Churáňov nabízí sjezdové terény, běžecký lyžařský stadion s navazujícími upravovanými tratěmi v okolí. Roku 1952 na vrcholu Churáňova zřízena meteorologická stanice.
Železná Ruda – jedno z největších středisek zimní rekreace a sportů v západních Čechách. Obec vznikla v 1. polovině 16. století a byla zde tavírna železné rudy (odtud název). Východisko k mnoha cílům letní turistiky (Černé a Čertovo jezero aj.). Známou dominantou města je široká kopule barokního kostela Panny Marie Pomocné z Hvězdy, vybudovaného na hvězdicovém půdorysu v 18. století. Muzeum Šumavy (expozice skla, hamernictví aj.)

<< předchozí