skoro jasno
PÁ 18.12.
1/5°
jasno
SO 19.12.
3/7°
oblačno
NE 20.12.
3/7°

Kopce a vrcholy Šumavy

Plechýnejvyšší vrchol (1 378 m n. m.) české části Šumavy, na úpatí ledovcové Plešné jezero, od něhož lze vystoupit na vrchol Plechého.

Velký Javor (Großer Arber)nejvyšší hora (1 456 m n. m.) celého pohoří. Leží v SRN, nedaleko Bavorské Železné Rudy. Na vrcholu moderní turistická chata s restaurací, dvě nápadné kopule ukrývají televizní vysílače a meteorologickou stanici. Vynikající podmínky pro lyžování. Přístup z bavorské Železné Rudy (Bayrische Eisenstein).

Smrčina (Hochficht) – 1 338 m n. m., nedaleko pod vrcholem prochází Česko-rakouská hranice. Oblíbený a hojně navštěvovaný (lyžaři z ČR i z Rakouska) lyžařský areál.

Pancíř – (1 214 m n. m.), nedaleko Železné Rudy, sedačková lanovka na vrchol, rozhledna.

Ostrý – pro svou charakteristickou siluetu nazývaný též „Prsa Matky Boží“, dva vrcholy v Královském hvozdu na hranici ČR a SRN, nadm. výška 1 293 resp. 1 266 m. Přístupný z Hamrů.

Poledník – ze všech stran dobře viditelný hřeben 5 km od Prášil, s nadmořskou výškou 1 315 m. Na vrcholu bývalý vojenský objekt zpřístupněný jako rozhledna s jedním z nejlepších šumavských výhledů. Informační centrum, expozice věnovaná šumavské přírodě, občerstvení. Přístupný od Prášil.

Roklan (Großer Rachel)druhá nejvyšší šumavská hora (1 453 m n. m.), vrchol opatřen velkým křížem, na úpatí dřevěná Roklanská kaple. Přístupný od parkoviště ve Spiegelau (SRN).

Luzný (Lusen) – bezlesý, holý kuželovitý vrchol na Česko-bavorské hranici, pokrytý kamenným mořem. Výška 1 373 m n. m. Přístup z luzenského parkoviště (příjezd eko-autobusem Igelbus).

Špičák – (1 202 m n. m.), vyhlášený lyžařský areál – přes 8 km tratí, 4sedadlová lanovka, řada vleků, bikepark, pod horou druhý nejdelší železniční tunel v ČR (délka 1 747 m).

Knížecí Stolec – (1 226 m n. m.) – hora ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice (prostor přístupný o víkendech a ve dnech státních svátků), cca 6 km od obce Pěkná, nejvyšší vrchol Želnavské hornatiny.

Třístoličník – 1 311 m n. m., výrazný vrchol se skalními útvary na hraničním hřebeni na česko-bavorském pomezí. Na vyhlídce na skále tři prohlubně – „trůny“ – bájné místo údajných společných sezení králů Rakouska, Bavorska a Čech. Na vrcholu v Bavorsku hotel a restaurace. Přístup např. z Nového Údolí.

Trojmezná – 1 361 m n. m., hora se dvěma vrcholy (jeden v ČR, druhý v Bavorsku). Nedaleko vrcholu průsečík hranic ČR, SRN a Rakouska, takzvané Trojmezí, označené trojbokým hraničním kamenem se státními znaky a s názvy republik. Přístup od Plechého či Třístoličníku.