Historie osídlení a život na Šumavě
V dávných dobách, kdy Šumavu pokrýval souvislý lesní porost, obýval člověk pouze její okrajové, nižší oblasti. Přes Šumavu vedlo pouze několik obchodních cest – Zlatá stezka, Vintířova stezka, při nichž začaly po roce 1100 vznikat první osady. K jejich dalšímu rozvoji došlo ve 13. století v souvislosti s nárůstem těžby drahých kovů (zlato, stříbro). Tehdy vznikají hornická města (např. Kašperské Hory) i strážní hrady na obchodních stezkách (Kašperk, Hus).
Osidlování se zmírnilo v 15. století během husitských válek, avšak s rozvojem skláren v 16. století opět zesílilo. I tehdy však zůstávaly centrální a nejvyšší části Šumavy kolonizací prakticky nedotčené. V 17. a 18. století dochází kvůli rostoucí poptávce po dřevě k rozsáhlému odlesňování a k zakládání dalších sídel. Osidlování Šumavy vrcholí na přelomu 19. a 20. století, vzápětí však začíná odliv obyvatelstva díky rozvíjejícímu se průmyslu ve městech.
Další vylidnění přinesla II. světová válka, kdy bylo nejprve vystěhováno české obyvatelstvo a následně po roce 1945 obyvatelstvo německé. Tehdy došlo k zániku mnoha vesnic v blízkosti státních hranic. Řadu osad i stavebních památek postihl v 50. letech smutný osud v nově zřízených vojenských újezdech. Mnohé vesnice byly proměněny
v tankové střelnice. Téměř ve všech obcích klesl počet obyvatel i obytných domů a jejich charakter se změnil z trvalých sídel na převážně rekreační osady. Díky vojenskému, pohraničnímu a ještě tzv. zakázanému pásmu zůstala volně přístupná pouze třetina Šumavy.
K novému rozvoji příhraničních oblastí dochází až po pádu tzv. železné opony v roce 1989. Jsou opravována zanedbaná a zdevastovaná stavení i architektonické památky, rozvíjí se turistika v dříve uzavřených a nepřístupných oblastech, dochází k otevření mnoha nových hraničních přechodů pro pěší turisty apod.
Jednou ze zaniklých vsí byla např. Bučina, nejvýše položená obec v Čechách. Ležela v nadmořské výšce 1 160 m těsně při hranici s Bavorskem. V dobách první republiky zde stávalo přes 50 domů, a také škola, hájovna, celnice, kasárna, hotel. Dnes zde najdeme pouze kapličku a turistické odpočívadlo …
IČ: 75152533, zapsané u KS v Č: Budějovicích, spis. zn. L 6355/KSCB | korespondenční adresa: Chvalšinská 242, 381 01 Český Krumlov
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK